sobota, 21 marca 2020

Przewodnik - Bergen


JAK DOJECHAĆ?
Port lotniczy Bergen Flesland Lufthavn (kod IATA: BGO) położone jest 18km na południe od centrum miasta. Wybudowane w 1955 roku lotnisko jest po przebudowie. Powstał nowoczesny terminal przylotów-odlotów oraz doprowadzona została nitka linii tramwajowej Bybanen. Obecnie z Polski do Bergen lata zarówno Wizz Air (z Gdańska, Warszawy, Szczecina, Katowic i Krakowa) jak i Norwegian (z Gdańska, Krakowa). Stan na marzec 2020.

Autobus Flybussen jeździ co 20min i zatrzymuje się w centrum na kilku przystankach (mapa poniżej). Czas przejazdu 35min. Dorośli zapłacą za bilet z lotniska 115 NOK u kierowcy (przez aplikację mobilną taniej). W dwie strony kosztuje 185 NOK u kierowcy.
Więcej informacji na www.flybussen.no

Przystanki autobusu na lotnisko
Tramwaj Bybanen jeździ regularnie co 10min. Dojazd do stacji Byparken zajmuje 45min. Koszt biletu to 39 NOK (płatność kartą lub gotówką w automacie). Bilet jest ważny 90min od wydruku! Po dojeździe do centrum można się przesiąść do innych autobusów.
Więcej informacji na www.skyss.no


CO ZOBACZYĆ?
⏩ MUZEA
1) Håkonshallen (www.bymuseet.no), wstęp: 100 NOK
Sala króla Håkona wzniesiona pomiędzy 1247r. a 1261r., jest zamknięta dla zwiedzających. Otwierana tylko przy specjalnych okazjach (listę można zobaczyć na stronie muzeum). Zazwyczaj gdy otwiera się salę dla zwiedzających, zamyka wieżę.
 
2) Rosenkrantztårnet (www.bymuseet.no), wstęp: 100 NOK
Wieża była przebudowywana kilka razy. Część jej murów pochodzi z 1270r. Była siedzibą króla Eirik Magnusson'a aż do jego śmierci w 1299r. Wieża w takim stanie jak teraz ją można zobaczyć pochodzi z 1580r. Została wykończona przez gubernatora Eirik'a Rosenkrantz'a. Stąd też jej nazwa.

3) Bryggens Museum (www.bymuseet.no), wstęp: 100 NOK
W muzeum znajdziemy archeologiczne znaleziska pochodzące ze średniowiecznego Bergen, w tym także największy zbiór na świecie pisma runicznego utrwalonego na drewnianych deskach. Część ekspozycji poświęcona jest kupcom i przedstawicielom dawnych rzemiosł.

4) Hanseatiske Museum (www.museumvest.no), wstęp: 120 NOK
Muzeum Hanzeatyckie od 1872r. mieści się w zabytkowym budynku kantoru kupieckiego. Wśród eksponatów można znaleźć m.in. pieczęcie miast Hanzy.

5) Alvariet i Bergen (www.akvariet.no), wstęp: 295 NOK
To jedno z największych akwariów w Północnej Europie. Wyjątkową atrakcją jest tutaj karmienie fok oraz pingwinów. Tuż obok znajduje się park. Bilety kupione on-line są ze zniżką.

6) Maritime Museum (www.museumvest.no), wstęp: 100 NOK
Muzeum poświęcone norweskiej historii morza, wikingom i ich wkładu w rozwój żeglarstwa. W zbiorach jest makieta łodzi wikingów.

⏩ MIEJSCA
Torget - centralnym punktem miasta jest rynek, którego częścią jest Fisketorget (targ rybny), ulokowany nad zatoką Vagen, z której codziennie odpływają łodzie rybackie oraz promy do pobliskich miejscowości i rozsianych wysp.

Bryggen - na północnej części Vagen ciągnie się dzielnica drewnianych domków kupieckich (wcześniej znana jako Tyskebryggen - Niemiecka Przystań). Ze względu na liczne pożary w przeszłości, z zabytkowej starówki zostało tylko kilka kwartałów, wpisanych na listę UNESCO. Typowa zabudowa dla miast Hanzeatyckich.

Bergenhus Festning - w północnej części Bryggen, u wyjścia zatoki Vagen, znajduje się nabrzeże Festning oraz twierdza Bergenhus. Pierwsze mury obronne w tym miejscu powstały zapewne już w XIIw. jednak rozbudowa fortyfikacji nastąpiła w połowie XIIIw. w czasach króla Håkona Håkonssona oraz króla Eirika Magnussona.

Floybanen - kolejka terenowa dojeżdżająca z centrum Bergen na wzgórze Floyen. Bilet w dwie strony kosztuje 95 NOK. Na wzgórze prowadzą także liczne ścieżki spacerowe.

Marken - handlowa uliczka z kolorowymi domkami

Torgallmenningen - w południowej części centrum, wśród nowej zabudowy znajduje się długi plac, usiany kawiarniami, restauracjami i sklepami, ulubione miejsce mieszkańców. Tuż obok znajduje się także Julemarked Byparken oraz jeziorko.

Bergen NSB Station - zabytkowy budynek stacji kolejowej otwarzonej w roku 1913, na 4 lata przed oddaniem do użytku linii do Oslo

⏩ RELIGIA
Mariakirken - kościół Mariacki, położony jest tuż przy zamku oraz dzielnicy Bryggen. Ten dwuwieżowy romańsko-gotycki kościół to najstarsza zachowana budowla w całym Bergen. Pochodzi z przełomu XII i XIIIw. Służył kupcom hanzeatyckim. Wewnątrz znajdziemy skrzydłowy ołtarz - najstarszą część kościoła, pochodzący z XVw. Ozdobna ambona, dar niemieckich kupców pochodzi z XVIIw. Wstęp: 75 NOK

Domkirken - Katedra pochodzi z 1248r. i została zbudowana w stylu romańskim, pierwotnie jako klasztor. W 1537r. dobudowano długie gotyckie prezbiterium. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz oraz gotyckie okna.

Korskirken - Kościół św. Krzyża znajduje się na krańcu rynku Kong Oscars. Został zbudowany w stylu romańskim w XIIw. , częściowo przebudowany w 1593r. na styl renesansowy.

BERGEN CARD

Karta miejska zapewnia darmowe wejścia lub spore zniżki (zazwyczaj 20%) do ponad 30 muzeów w mieście. Komunikacja miejska (w tym tramwaj Bybanen) w strefie pierwszej także jest za darmo. Na pewno w sezonie letnim ułatwia zwiedzanie, ponieważ nie trzeba stać kolejce po bilet. Ale czy to się opłaca?

Stronę z informacjami o karcie można znaleźć na stronie z informacjami turystycznymi www.visitbergen.com. W sprzedaży są karty 24h (280 NOK), 48h (360 NOK), 72h (430 NOK) i 96h (500 NOK).

To czy zwiedzamy Bergen w sezonie czy po sezonie ma też znaczenie. Sporo atrakcji po sezonie jest za darmo (np. Akwarium, kolejka na górę Floyen, Maritime Museum, Sala Hakona, Wieża zamkowa).

Jeżeli wybierzemy kartę ważną 24h, wliczając przejazdy z/no lotnisko, wjazd na górę Floyen (w sezonie tylko 50% zniżki), wejście do 2 muzeów karta nam się zwróci.

Mapa z zaznaczonymi zabytkami - do druku
Trasa podejścia od dolnej stacji kolejki na wzgórze Floyen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz